fbpx
Fotografia

Prawdziwa (Ciepła) Wiosna

prawdziwa wiosna

Ciepła wiosna to dynamika.  Jest ciepło, świetliście i świeżo. Takie też są kolory prawdziwej wiosny. Zdecydowane, bogate i bardzo słoneczne. Zieleń drzew, choć wciąż świeża, jest już nieco mniej jaskrawa. Dotychczasowa wyrazistość i kontrast nagich gałęzi giną w morzu liści i rozkwitających pęków. Łąki toną w oceanie wielokolorowego kwiecia i ciepłych promieniach słońca.

Portret Prawdziwej (Ciepłej) Wiosny

Prawdziwa wiosna to dużo kolorów. Nasyconych jak u Czystej Wiosny, ale zdecydowanie mniej kontrastowych i przede wszystkim, wyraźniej ciepłych. Patrząc na Ciepłą Wiosnę, widzisz wulkan energii.  Jej barwy są żywe i słoneczne.

Kolor oczu, czy włosów nie ma aż takiego znaczenia. Ważniejszy jest wyraźnie ciepły odcień i niewielki kontrast (czyli np. bardzo ciemne oczy i jasna skóra odpada). Najczęściej będą to szatynki, blondynki bądź rudzielce. Ciemniejsze włosy można raczej wykluczyć, podobnie jak ciemnobrązowe oczy. Cera raczej jasna, ale przede wszystkim świeża i rześka (czym wyraźnie różni się od jesieni). Oczy błyszczące. To co charakteryzuje prawdziwą wiosnę (podobnie jak wszystkie wiosny) to właśnie ta świeżość, połączona z wyraźnym ciepłem ( Jasna i Czysta Wiosna mają w sobie powiew chłodu) oraz niewielki kontrast (Czysta Wiosna jest mocno kontrastowa). Uroda ciepłej wiosny jest soczysta, ale nie jaskrawa. Zdecydowanie delikatniejsza w odbiorze niż Czysta Wiosna, lecz mniej świetlista od Wiosny Jasnej.

Prawdziwa wiosna bywa bardzo podobna typów jesiennych, zwłaszcza Prawdziwej Jesieni (ciepło i wyrazistość), a bywa, że i przypomina Jesień Stonowaną (umiarkowany kontrast i  nasycone kolory).  I choć wszystkie te typy mogą od siebie pożyczać pewne odcienie i równie dobrze w nich wyglądać, to Prawdziwa Wiosna w odróżnieniu od Jesieni (której kolorystyka ciała jest naturalnie przytłumiona/złamana) zawsze będzie wyglądać bardziej świeżo i promiennie.

Portret prawdziwej wiosny

Emma Stone jest książkową Prawdziwą Wiosną. Ciepłe, wyraziste barwy podkreślają świetlistość jej cery i naturalny blask.

Na pierwszym zdjęciu po lewej występuje w kolorach stonowanej jesieni, które mocno przytłumiają jej kolorystykę. Nadal wygląda interesująco, jej skóra zyskuje porcelanową bladość i pewną eteryczność, ale zdecydowanie lepiej służą jej kolory Ciepłej Wiosny.

Paleta kolorystyczna

Kolory Prawdziwej Wiosny są ciepłe, świeże i nasycone – radosne! Czerń i biel powinny być stosowane ostrożnie, raczej nie powinno się ich łączyć i zawsze okraszać jakimś cieplejszym kolorem. Typ ten mocnych kontrastów powinien unikać, ale w formie dodatków można trochę poszaleć. Dobrze się tu sprawdzi groszkowa zieleń, słoneczna żółć, turkusy, koral, modry niebieski, brzoskwiniowy, łososiowy, bądź ciepłe beże.

analiza kolorystyczna

Makijaż

Makijaż prawdziwej wiosny musi być bezwzględnie ciepły. Typy pośrednie mogą eksperymentować, ale tutaj chłodne odcienie przyniosą jedynie bladość i chore spojrzenie. Zamiast czarnego eyelinera, lepiej będzie wyglądał brązowy. Zamiast mocno graficznych wzorów, lekko roztarte kredki. Z kolorami (byle ciepłymi) można szaleć do woli. Byle by nie było zbyt kontrastowo i mocno. Całość w raczej jasnej, niż ciemnej tonacji. Może być kolorowo, ale nich będzie też łagodnie. Subtelność i harmonia to atuty tego typu i warto je podkreślać. Na ustach ładnie będą wyglądały odcienie brzoskwiniowe, łososiowe, różane. Jeżeli czerwień, to jej łagodniejsza wersja. Na przykład w odcieniu maków. Cerę ładnie podkreślą satynowe odcienie, błyszczyki, rozświetlacze. Wszystko co da efekt lekko mokrej skóry.

Biżuteria

Biżuteria ciepłej wiosny to przede wszystkim złoto. Ciepłe, żółciutkie złoto. Godne wybranki króla Midasa. No i kwiaty! Kolorowe wianki, maki za uchem, stokrotki w warkoczu, a u boku wierna owieczka… albo jakoś tak ;). Poza tym koral, o tak… Biżuteria z koralu jest wręcz stworzona właśnie dla prawdziwej wiosny. Czerwień nasycona i ciepła, ale nie całkiem oczywista. Niby intensywna, ale jednak łagodna. A w połączeniu z turkusem to już w ogóle bajka!

Dodatki

Piórka w rzęsach, płatki kwiatów na twarzy, ciało oblepione karaibskim piaskiem i rozgwiazda we włosach. No i obowiązkowo kolorowy drink z palemką żeby lepiej się pozowało ;).

Prawdziwa Wiosna, podobnie jak Czysta Wiosna jest stworzona do mocno kolorowych kreacji. Tutaj jednak na pierwszy plan wysuwa się harmonia i lekkość, którą typ ten wprowadza. Jak barwny motyl, który nie potrzebuje silnego kontrastu do wydobycia i podkreślenia ferii jego kolorów. One już są i wzajemnie się dopełniają. Taką samą zasadą kierowałabym się w szukaniu optymalnych plenerów i dodatków dla Prawdziwej Wiosny.

Klimat, czyli zabawa w skojarzenia

Jeżeli mam problem z nakreśleniem stylizacji, albo po prostu chcę lepiej wyczuć charakter i energię danego typu, urządzam sobie zabawę w skojarzenia. Spisuję wszystko co kojarzy mi się z kolorami i specyfiką typu nad którym pracuję. W ten sposób pobudzam swoją kreatywność i znajduję nowe pomysły na zdjęcie. Dla Ciepłej Wiosny będą to:

 • Stylizacja Fridy Khalo
 • kolorowe wianki
 • barwne motyle
 • koralowce w turkusowym oceanie
 • tropikalne rybki
 • palmy i złoty piasek
 • kosze pełne pomarańczy
 • puchate kurczątka
 • kwiatowe girlandy
 • kolorowe kredki
 • kwitnące słoneczniki
 • targ z owocami
 • kalejdoskop
 • kolorowe latawce na niebie
 • słońce wpadające przez barwne witraże
 • turlający się po dębowej podłodze groszek.
 • I jeszcze raz! Kwiaty, kwiaty, wszędzie kwiaty!

 

Lista skojarzeń może być długa i czasami dość dziwaczna, ale im więcej tym lepiej. Dobrze rozgrzana wyobraźnia może Was zaprowadzić w naprawdę oryginalne regiony twórczości o którą byście się nie podejrzewali. Dajcie się więc ponieść fantazji i dopiszcie coś do listy! :)

Łam zasady

Prawdziwa (Ciepła) Wiosna przy odrobinę wyrazistszym makijażu może swobodnie sięgać po niektóre z kolorów swojej sąsiadki – Czystej Wiosny. Również Jasna Wiosna może się dzielić z nią swoją paletą. W kolorach Ciepłej Jesieni również może prezentować się całkiem dobrze, choć na pewno nie wydobędzie z nich pełni swojego blasku. Natomiast do zdjęć – hulaj dusza! W sesjach, przy odpowiedniej obróbce, bez problemu wcieli się i w Ciepłą, a nawet Stonowaną Jesień.

Tutaj (klik) znajdziecie kilka przykładów sesji  z Prawdziwą Wiosną w roli głównej. Zdjęcia nie są moje. Jest to zbiór inspiracji fotograficznych, które znalazłam dla Was na pintereście, abyście mogli zobaczyć jak różnorodnie można przedstawić Prawdziwą Wiosnę i jednocześnie trochę lepiej wczuli się w klimat jej urody. Modelki nie w każdym przypadku ilustrują ten typ podręcznikowo, ale w każdej z tych stylizacji Prawdziwa Wiosna będzie prezentowała się wzorowo.

Tags: