fbpx
AngliaKraje

Liverpool – Chodź pomaluj mój świat!

Kolorowe muralne na pół wieżowca, dyskretne wlepki w bocznych uliczkach, popularne malunki na głównych ulicach i dzieła ukryte w mniej znanych dzielnicach. Wyłaniają się jak grzyby po deszczu i zaskakują w najmniej spodziewanych miejscach niczym wrocławkie krasnale. Liverpool, zaraz po Londynie pochwalić się może największą ilością muzeów i galerii w całej Wielkiej Brytani. Jednak najciekawszą wystawę znajdziecie na jego ulicach. Liverpoolska sztuka uliczna (ang. street art) poszczycić się może nie tylko masą bajecznych murali, ale i swoim własnym festiwalem organizowanym co roku – Street Art Festival, warsztatami projektowania graffiti oraz niedoszłym i wyjątkowo kontrowersyjnym pomysłem otwarcia pierwszej na świecie Galerii Street Art’u storpedowanym przez… Banksy’ego.

“You can rob a Banksy (…) and serve caviar!”

Usunięcie jego dzieł z liverpoolskich murów pod pretekstem odnowy budynków było pierwszym krokiem do rozpętania prawdziwej afery. Po renowacji, zamiast powrotu na pierwotne miejsce, murale trafić miały do nowo powstającej Galerii Street Art’u. Jak się okazało pomysłodawcą i wykonawcą tego planu była spółka deweloperska North Point Global, a zawartość galerii należeć miała do prywatnego kolekcjonera. Wszystko pod hasłem ochrony ulicznych dzieł sztuki. Nie spodobało to się jednak ani liverpoolczykom, ani środowisku artystycznemu. Co ciekawsze, NPG niedługo po tym wycofała się ze swoich planów, oskarżając o niepowodzenie przedsięwzięcia radę miasta i lokalne gazety, a dzieła  (The Rat oraz Love Plane) słynnego, brytyjskiego artysty ulicznego, sprzedane zostały anonimowemu kupcowi za całkiem sporą sumę… Jak się domyślacie, reakcja mieszkańców miasta nie była zbyt entuzjastyczna, a w jakiś czas później, na jednej z głównych ulic ( Jamaika Street), powstał taki oto mural.

Banksy odpowiedź w formie muralu

 

Do dziś nie wiadomo, czy jest to odpowiedź samego Banksy’ego, czy któregoś z jego fanów. Niemniej wiadomo czego i kogo dotyczy. Taki pstryczek w nos. ;)

Galeria pod chmurką

Jak widać uliczne grafitti może wywołać więcej emocji, niż można by przypuszczać, ale czyż właśnie nie takie jest zadanie sztuki?  Dziś, choć Banksy’ego na liverpoolskich ulicach już nie widać, wciąż znaleźć można  mnóstwo innych, pięknych murali. Najobficiej zamalowana jest dzielnica zwana Baltic Triangle. Niemal każdy skrawek wolnej ściany, bramy, czy muru ozdobiony jest jakimś malunkiem. W ogródkach klimatycznych pubów kryją się czasami prawdziwe perełki! Cała ta okolica jest jak jedna wielka galeria, a najbardziej znane są anielskie skrzydła (również na Jamaica Street), codzień okupowane przez setki przechodniów, chcących uwiecznić się w niebiańskiej stylizacji ;).

 

Duże skrzydła anielskie

Portret dziewczynydmuchawceOśmiornicaPortret dzieckaWlepka - portretLis z puszkąportret mężczyznywalczące ptaki drapieżneportret kobiety rysunkowyewolucja człowieka od małpymural w ogródku pubu portret dziewczyny

 

Nie tylko Baltic Triangle ma monopol na artystyczny klimat. Centrum miasta oraz doki również obfitują w wyłaniające się zewsząd murale, czasem w bardzo zaskakujących miejscach. Dziewczyna z plecakiem (poniżej) to dzieło zrealizowane w całości przez damską ekipę, mające symbolizować rozwój nowych start-up’ów w mieście. Czas powstania zrealizowania tego projektu wyniósł około dwóch tygodni.

 

kubanka z cygarem w ustachkolorowy autobusMoonwalk Mikael'a Jackson'aportret kobiety na wieżowcu

By uczyć i inspirować

Na koniec mój ulubiony mural. Portret wykonany przez Akse P19  na Parliament Street, dedykowany Stephenowi Hawkingowi. “However difficult life may seem, there is always something you can do and succeed at” – głosi napis na tyłach budynku szkoły. Jak powiedział sam autor, powstał po to by inspirować i myślę, że lepszej postaci nie mógł tutaj znaleźć. Jeżeli będziecie kiedyś w okolicach Liverpoolu, przespacerujcie się również  tymi mniej znanymi uliczkami, odkryjcie swoje własne perełki i pamiętajcie, że nie tylko Beatlesi zostawili tam swój ślad. ;)

 

portret Stephen Hawking

Tags: