fbpx
FotografiaPorady

Czysta (Wyraźna) Wiosna

Analiza kolorystyczna

Czysta  (Wyraźna) Wiosna to przede wszystkim kontrasty. Przełom zimy i wiosny. Jest świeża, intensywna, soczysta w kolorze. To wyraziste żonkile; barwne krokusy wyłaniające się z iskrzącego w promieniach słońca śniegu; pojedyncze, jasnozielone listki błyskające na nagich jeszcze, cętkowanych brzozach; ośnieżone szczyty górskie, przecinane bystrym potokiem spływającym do zieleniących się dolin z dumnie człapiącymi tu i ówdzie boćkami; surowe krajobrazy pulsujące budzącym się wszędzie życiem.

W tym artykule zajmę się szczegółową analizą dla Czystej (Wyraźnej) Wiosny, natomiast o samej Analizie Kolorystycznej możesz dokładniej poczytać tutaj.

Portret Czystej Wiosny

Jest mocny i wyrazisty w odbiorze, podobnie jak w przypadku Czystej Zimy. Tutaj jednak zamiast śniegu i mrozu, iskrzy słońce, a pierwsze skrzypce grają zdecydowanie bardziej wiosenne, cieplejsze kolory.

Najważniejszym czynnikiem określającym ten typ urody jest wysoki kontrast ( jasna skóra i ciemne włosy / oprawa oczu) oraz ciepły odcień skóry. Skóra może być bardzo jasna, niemal mlecznobiała, ale zawsze musi być w niej odrobinę ciepła. Włosy zazwyczaj brązowe, często ciemne, ale nigdy czarne. Również rudawe, czy złotawe refleksy są tutaj bardzo na miejscu. Brwi i rzęsy ciemne i wyraziste. Oczy mogą być różnego koloru, choć raczej nie spodziewałabym się tu szarego. Ewentualnie szaro-zielone. Najczęściej będzie to brązowy (nawet bardzo ciemny) i zielony. Ich kolor będzie nasycony i mocny, wyraźnie odcinający od białek oczu. Niebieski będzie wpadał w turkus, jednak jest to kolor bardziej charakterystyczny dla Ciepłej i Delikatnej Wiosny.

 

Marta Żmuda Trzebiatowska - Czysta Wiosna

 

Marta Żmuda Trzebiatowska jest świetnym przykładem Czystej Wiosny.  Choć dobrze jej w stylistyce Ciepłej Wiosny (lewy obrazek), to dopiero ostrzejsze barwy w pełni podkreślają jej wyrazistość.

Typ ten może być mylony z zimowymi charakterystykami, zwłaszcza Czystą Zimną, ale w przeciwieństwie do niej, Czysta Wiosna będzie całkiem dobrze prezentowała się w kolorach Ciepłej Wiosny.

 

Wyraźna wiosna - analiza kolorystyczna

Alison Brie jest takim dziwnym typem który balansuje na pograniczu Czystej Wiosny i Czystej Zimy. Jej ciało krzyczy wiosna, natomiast jej oczy należą do zimy. Jednak w kolorach Ciepłej Wiosny nie wygląda szczególnie korzystnie, dlatego mimo wszystko powiedziałabym, że bliżej jej do Czystej Zimy.

Paleta Kolorystyczna

Podsumowując, kolory Czystej Wiosny są intensywne, czyste, świeże i kontrastowe. Barwy złamane dotrzymają kroku Czystej Wiośnie wyłącznie w najbardziej nasyconych odcieniach. Sprawdzą się zarówno chłodne jak i ciepłe kolory, jednak całość kompozycji powinna mieć zdecydowanie cieplejszy odbiór. Świetnie będą się prezentować takie odcienie jak kanarkowy, turkusowy, limonka, fuksja, cyjan, czy żywa czerwień. Zarówno czerń jak i czysta biel będą naturalnym dopełnieniem palety.

Paleta kolorów dla czystej wiosny

Makijaż

Tutaj artystyczne dusze mają pole do popisu, gdyż na twarzy Czystej Wiosny można wymalować całą tęczę, a i tak modelka nam się w tym nie „zgubi”. Jako inspiracja doskonale sprawdzą się tropikalne motyle, czy rajskie ptaki. Śmiałe połączenia kolorystyczne, wyraziste kreski, makijaż graficzny. Totalne szaleństwo w pełni dozwolone! Tylko tutaj neonowe kolory mają rację bytu. Lśniące błyszczyki, brokat na twarzy, iskrzące diamenciki i soczyście czerwona szminka! Świetnie prezentować się będzie tzw. mokry makijaż. Wczesna wiosna lubi rozświetlacze i efekt wilgotnej skóry.
Wystrzegajmy się z kolei bladych, spranych i przygaszonych kolorów. Jeżeli cienie matowe to mocne i nasycone. Jaśniejsze i delikatniejsze kolory lepiej będą wyglądały w cieniach o błyszczącym, ewentualnie satynowym wykończeniu.

Dodatki

Biżuteria Czystej Wiosny to zarówno złoto jak i srebro. W kolorze czyste i błyszczące. Kamienie takie jak turmaliny bądź topazy oraz wszelkie inne o mocnym nasyceniu i nieco szklistym połysku. Nikomu tak dobrze jak właśnie Czystej Wiośnie, pasować będą rubiny w każdym wydaniu. To kamień wręcz stworzony dla niej. Również szafiry i szmaragdy w złotej oprawie zachwycać będą harmonijną z Wiosną urodą. Bogatą i surową zarazem. Pamiętajmy jednak, aby z tym bogactwem nie przesadzić. To nie ciepła jesień, której przepych ani trochę nie szkodzi. Wczesna wiosna jest jeszcze nieco ascetyczna, więc i jej biżuteria w formie powinna być raczej prosta. Jej hasłem jest umiarkowanie, a nawet pewna powściągliwość. Widzicie? Kolejny kontrast! Z jednej strony intensywność i wyrazistość, z drugiej zaś prostota. Taki też powinien być portret wczesnej wiosny, bo taka i ona sama. Pełna sprzeczności i kontrastów.

Stylizacja

Pomysłów na wyeksponowanie Czystej Wiosny może być multum, ale warto wykorzystać jej moc udźwignięcia niemal każdego, nawet najbardziej intensywnego koloru. Krzykliwe, kolorowe stylizacje nie zrobią jej krzywdy, a wręcz dodadzą wyrazistości. Graficzne stylizacje o wysokim kontraście również mogą wyjść naprawdę ciekawie. Wszelkie kraty, pasy, duże wzory. To co przy wielu innych typach może okazać się za ciężkie i zbyt mocne, tutaj może zdać egzamin. Czysta Wiosna potrzebuje też odpowiedniego tła. Powinno być równie wyraziste, co ona sama. Jeśli przeobrazicie ją w ludzką papugę, a później postawicie na tle zszarzałej ściany, to cały efekt pójdzie w diabły. Również w plenerze zatroszczcie się o pasujące do stylizacji otoczenie. Czy będzie to krzew krwistoczerwonej róży, kolorowy mural, a może remiza strażacka? Niech będzie żywo i z przytupem! Bo Czystej Wiosny nie da się nie zauważyć. Dodaje energii, pobudza do życia i odprawia zimę z kwitkiem. Dla mnie idealne miejsce na Czysto Wiosenną sesję to papugarnia, palmiarnia i… kolorowe domki w Zalipiu :).

Klimaty, czyli zabawa w skojarzenia

Jeżeli mam problem z nakreśleniem stylizacji, albo po prostu chcę lepiej wyczuć charakter i energię danego typu, urządzam sobie zabawę w skojarzenia. Spisuję wszystko co kojarzy mi się z kolorami i specyfiką typu nad którym pracuję. W ten sposób pobudzam swoją kreatywność i znajduję nowe pomysły na zdjęcie. Dla Czystej Wiosny będą to:

 • łąka pełna tulipanów
 • wartki górski strumień
 • pnącza czerwonej róży
 • błyskawica przecinająca nocne niebo
 • brzozowy zagajnik
 • kaszubskie wzorki
 • energiczne sikorki
 • kolorowe papugi
 • tęcza
 • brokat
 • rubiny
 • święto Holi
 • tropikalne kwiaty
 • ludowe klimaty
 • smoczy owoc
 • mozaiki Gaudiego
 • uliczki Santorini
 • lato w Kanadzie

Lista skojarzeń może być długa i czasami dość dziwaczna, ale im więcej tym lepiej. Dobrze rozgrzana wyobraźnia może Was zaprowadzić w naprawdę oryginalne regiony twórczości o którą byście się nie podejrzewali. Dajcie się więc ponieść fantazji i dopiszcie coś do listy! :)

Łam zasady

Czysta Wiosna z powodzeniem może korzystać z palety Czystej Zimy, czy Ciepłej Wiosny. Przy umiejętnej obróbce w zasięgu ręki są również stylizacje jesienne (szczególnie Ciemna Jesień) oraz reszta zimowych. Letnie palety, nawet wspomagane programami graficznymi mogą okazać się zbyt mdłe i nijakie dla Czystej Wiosny.

Tutaj (klik) znajdziecie kilka przykładów sesji  z Czystą Wiosną w roli głównej. Zdjęcia nie są moje. Jest to zbiór inspiracji fotograficznych, które znalazłam dla Was na pintereście, abyście mogli zobaczyć jak różnorodnie można przedstawić Czystą Wiosnę i jednocześnie trochę lepiej wczuli się w klimat jej urody. Modelki nie w każdym przypadku ilustrują ten typ podręcznikowo, ale w każdej z tych stylizacji Czysta Wiosna będzie prezentowała się wzorowo. Co ciekawe, typ ten jest szczególnie charakterystyczny dla Wschodniej Europy. W innych regionach świata jest dość unikalny. Takie w każdym razie odniosłam wrażenie robiąc research na potrzeby tego artykułu.

Poniżej prezentuję Wam moją wariację Czystej Wiosny. Kolory nie są tak mocne jak mogłyby być, kontrast jest nieco złagodzony, ale jak widać, wcale nie trzeba sztywno trzymać się kolorystycznych zasad aby stworzyć coś fajnego ;).

 

Czysta Wiosna

 

 

Tags: